Zasady bezpieczeństwa nad wodą dla dzieci obowiązują w każdym miejscu, w którym korzystają one z kąpieli. Nieważne czy jest to płytki brodzik, ogrodowy basenik dla maluchów czy duży basen stelażowy. Z jeszcze większą troską trzeba podejść do tematu zabezpieczenia tafli wody w przypadku ogrodowych basenów o znacznej z punktu widzenia dziecka głębokości. Jak zabezpieczyć basen przed dziećmi i które metody są najskuteczniejsze? Opowiemy o tym w naszym artykule blogowym – zapraszamy!
Dlaczego zabezpieczenie basenu przed dziećmi jest ważne?
Bezpieczeństwo dzieci w basenie to priorytet i tak naprawdę nic nie zastąpi uważnego pilnowania kilkulatka, jeśli w nim przebywa lub bawi się w okolicy. Ale zbiornik musi być zabezpieczony i osłonięty, gdy nikt z niego nie korzysta i dostęp do brzegu jest swobodny. Otoczenie basenu może być śliskie, a przechodząc wzdłuż krawędzi łatwo jest złapać poślizg, stracić równowagę i niechcący wpaść do basenu. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku małych dzieci, które są jeszcze nieostrożne lub uczą się chodzić.
Rodzaje zabezpieczeń basenowych dla dzieci
Najprostszą metodą jest ustawienie dodatkowego ogrodzenia. Można w tym celu użyć słupków i siatki o wysokości dobranej tak, by stanowiła barierę nie do sforsowania dla dziecka. Wśród akcesoriów do basenów dostępne są też kompletne ogrodzenia basenowe do samodzielnego montażu, wyposażone w furtkę wejściową z zamykanym na klucz zamkiem. Jest ono ustawiane wokół czaszy basenu lub wzdłuż wyznaczonej powierzchni, którą należy zabezpieczyć. Ogrodzenie tego typu będzie proste w późniejszym demontażu, a podczas rozstawiania nie wymaga wysiłku fizycznego ani dużej ilości czasu.
W przypadku dużych basenów rozporowych czy stelażowych można zastosować idealnie dopasowane przykrycie w rodzaju solidnej plandeki. Baseny wkopane w ziemię należy przykrywać tak, by osłona wytrzymała obciążenie deszczem, a także lodem i śniegiem w sezonie zimowym. Odpowiednio dobrane przykrycie nie pozwoli na przypadkowe wpadnięcie dziecka do wody i wytrzyma nacisk ciężaru ciała nie zsuwając się do wody. Nic jednak nie zastąpi solidnego, poliwęglanowego zadaszenia lub automatycznie zasuwanej rolety. Pod względem estetycznym i funkcjonalnym są to z pewnością najlepsze rozwiązania.
Jak wybrać odpowiednią osłonę basenową?
Osłona do basenu to rozwiązanie wielofunkcyjne, ale musi być dostosowane zarówno do wielkości zbiornika, częstotliwości jego użytkowania, jak i posiadanego budżetu. Zadaszenie basenowe zasuwane na noc, a także w czasie złej aury, deszczu i porywistego wiatru, osłania wodę przed zabrudzeniem, chroniąc przed niesionymi przez wiatr śmieciami. Czysta i wolna od resztek organicznych woda ogranicza rozprzestrzenianie się glonów i konieczność stosowania chemii.
Poliwęglanowe zadaszenia dobrze podtrzymują temperaturę wody i zmniejszają efekt parowania, co sprzyja zmniejszeniu kosztów związanych z podgrzewaniem. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w tego typu osłony, a języczkiem u wagi może być korzyść w postaci podniesienia poziomu bezpieczeństwa dla najmłodszych użytkowników ogrodowego basenu.
Krok po kroku: jak zainstalować zabezpieczenia wokół basenu?
Zarówno wnętrze basenu, jak i powierzchnia wokół niego, powinny być wyłożone materiałami ograniczającymi ryzyko poślizgu bosych stóp. Doświadczone firmy budujące baseny dbają o to, by zaproponować rozwiązania dopracowane pod kątem bezpieczeństwa i mające właściwości antypoślizgowe. Równie rozważnie należy dobierać elementy dodatkowe i akcesoria, jak drabinki czy stopnie prowadzące do wody.
Podstawowe elementy gwarantujące ochronę przed przypadkowym wpadnięciem w toń wody to solidne osłony w postaci rolet, kopuł, osłon czy zadaszeń. To bez dwóch zdań najlepsze i najskuteczniejsze metody, bo dzięki tego typu przykryciom basenowym nie trzeba martwić się, że podczas nieobecności dorosłych lub przez chwilę nieuwagi dziecko jest wystawione na ryzyko i może wpaść do przydomowego basenu.
Zabezpieczenie basenu przed dziećmi to także kwestie związane z ich obecnością w ogrodzie podczas innych zabaw. Każdy większy basen stawiany na gruncie, czyli rozporowy lub stelażowy, jest wyposażony w wygodne drabinki, ułatwiające wchodzenie i wychodzenie z wody. Takie wejścia są dla ciekawskich dzieci dość kuszące, więc powinno się je zdejmować na czas, gdy basen jest nieużywany. Niestety są modele montowane sposób kłopotliwy do późniejszego zdemontowania. Warto więc już na etapie zakupu sprawdzić, czy możliwe będzie szybkie zdejmowanie i ponowne założenie drabinki bez zbędnych komplikacji.
Jakie są zasady bezpieczeństwa nad wodą dla dzieci?
Rozsądek, uwaga i umiar – tego trzeba się nauczyć. Dzieci w basenie ogrodowym czują się najbezpieczniej pod okiem dorosłego, lecz nie wszystkie zdarzenia można przewidzieć. Warto mieć pod ręką koło ratunkowe, linkę bądź tyczkę asekuracyjną, aby w alarmowej sytuacji szybko zareagować. Nagła utrata sił lub pojawiające się wyziębienie mogą sparaliżować poczynania dziecka i prowadzić do raptownych zachowań, zachłyśnięcia się wodą lub uderzenia o krawędź basenu w panice.
Jest jeszcze jeden szczegół, o którym warto wspomnieć i uczulać dorosłych na potencjalne zagrożenie, a mianowicie chemia basenowa. Wszystkie produkty należy przechowywać oddzielnie w oryginalnym opakowaniu, pamiętając o ich szczelnym zamknięciu i postawieniu w pozycji pionowej. Chlor w tabletkach, antyglon czy koagulanty trzeba umieszczać poza zasięgiem dzieci, w zamkniętej szafce lub wysoko na półce, aby uniknąć przykrego wypadku w domu.
Powrót