Kontakt:
TEL. 22 819 15 10
|
EMAIL: [email protected]
|
Szukaj

Baseny wewnętrzne

Basen domowy jest czymś, co kojarzy się z filmowymi produkcjami i światem luksusu, zaś jego niemal czarodziejski urok sprawia, że wiele osób skrycie o nim marzy i jednocześnie traktuje jako coś nieosiągalnego. Jednak przy odpowiedniej determinacji, dobrej koncepcji i przemyślanej aranżacji jest to projekt jak najbardziej możliwy do zrealizowania. Oczywiście sumaryczny koszt może okazać się wysoki, ale z zasięgu ręki są rozwiązania, które można zastosować nawet do gotowych domów, przy wygospodarowaniu odpowiedniej ilości miejsca oraz przygotowaniu inwestycji od podstaw. Z pomocą fachowców z Folkpool i naszego profesjonalnego doradztwa można opracować pomysł na basen domowy na miarę możliwości i indywidualnych oczekiwań, nie możemy jedynie obiecać, że będzie w nim pływał Jurek Kiler. Jak wygląda projektowanie oraz budowa tego typu basenów? Wyjaśniamy to krok po kroku.

Basen domowy – od projektu do realizacji

Dostępny przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia i przez okrągły rok prywatny basen to spełnienie marzeń miłośników pływania i dbania o dobrą formę. Ale żeby było pięknie jak w filmie i aby basen stanowił prawdziwą perełkę gospodarstwa domowego, musi zostać spełnionych sporo różnych czynników. Oczywiście pierwszym z nich jest decyzja podjęta na wstępnym etapie projektowania budynku, która ma wpływ na użytkowanie i utrzymanie w prawidłowym stanie basenu wewnętrznego – jeśli jest uwzględniony w projekcie, to znacznie łatwiej o jego wykonanie oraz wydzielenie odpowiednich pomieszczeń technicznych, potrzebnych dla całej współpracującej z basenem aparatury.

Prawidłowe docieplenie i izolacja termiczna ścian czy wydajny system wentylacji to niezbędne minimum, by wypełniona na stałe wodą niecka nie powodowała problemów związanych z wilgocią w innych pomieszczeniach oraz by uniknąć przenikania zapachu chloru czy chemii basenowej do domu. Technologia budowy basenu domowego będzie wynikać z przyjętego pomysłu na jego aranżację i zostanie dobrana pod kątem rozmiarów zbiornika oraz jego głębokości.

Wydzielone pomieszczenie dla domowego basenu i jego wystarczająca kubatura to dopiero początek projektowania, następnie należy wybrać odpowiednią technologię realizacji. Kształt, szerokość, długość oraz głębokość niecki trzeba rozsądnie skalkulować i wybrać tak, by pasowała do konkretnego budynku oraz spełniała oczekiwania użytkowników. Jeśli zaś chodzi o konstrukcję, to najczęściej stosowany jest solidny i trwały żelbeton bądź beton wykończony ceramiką czy też mozaiką lub uszczelniony za pomocą linera. Można również wybrać niecki wykonane z żywic poliestrowych, akrylu bądź blachy stalowej.

Ekonomiczne rozwiązanie stanowią poliestrowe baseny – bardzo solidne konstrukcje, stosunkowo łatwe i szybkie w montażu, które poza wysoką jakością zastosowanych materiałów cieszą również oko swoim wyglądem. Nie są drogie, zapewniają za to wieloletnią trwałość i bardzo dobrą izolację.

Baseny domowe betonowe z pewnością są najbardziej wytrzymałe i mogą zostać zbudowane w dowolnym kształcie i oraz wymiarze, stąd są cenione przez indywidualistów, mogąc spełnić ich śmiałe oczekiwania. Niecka żelbetowa zapewnia idealną szczelność, nie jest jednak tanim i szybkim w realizacji rozwiązaniem, dlatego też można rozważyć alternatywną propozycję w postaci zbiornika wykonanego z betonowych bloczków. Odpowiednie wzmocnienie konstrukcji wieńcem betonowym i słupami oporowymi sprawią, że uzyskany efekt będzie wystarczająco trwały, szczelny i odporny na upływ czasu.

Budowana od podstaw niecka basenów betonowych z bloczków lub żelbetonu to z pewnością najlepszy możliwy wybór, a wieloletnie doświadczenie specjalistów z Folkpool w ich projektowaniu oraz wykonywaniu pomaga osiągnąć najlepsze rezultaty i bezkompromisową jakość, które są na pierwszych miejscach listy oczekiwań klientów, zwłaszcza przy takich wymagających projektach, jak budowa basenu wewnętrznego.

Jeśli efekt końcowy oraz realizacja mają być udane i sprawiać satysfakcję użytkownikom, to należy zadbać też o właściwą atmosferę w otoczeniu basenu, na którą składa się wydajna cyrkulacja powietrza, która pozwoli na skuteczną jego wymianę oraz utrzymanie odpowiedniej wilgotności, a także osiągnięcie stabilnej i pożądanej przez nas temperatury w pomieszczeniu. Równie ważne będzie przykrycie tafli wody oraz izolacja przegród zewnętrznych przed wnikaniem wilgoci z pomieszczenia.

Nieodzownym jest także podgrzewanie wody w domowym basenie, które znacznie podnosi komfort jego użytkowania. Można zastosować tu wymienniki ciepła z naszej oferty, współpracujące z systemem centralnego ogrzewania domu lub rozważyć elektryczne grzałki do podgrzewania wody w basenie, choć wymagają one prądu trójfazowego i są energochłonne – tutaj ekonomiczną alternatywą jest zasilanie przez kolektory słoneczne.

Baseny wewnętrzne – podstawowe wymogi w kwestii utrzymania

Budowa basenu domowego to z pewnością złożona inwestycja i warto zawczasu zadbać o jak najlepszą możliwość późniejszego kontrolowania i nadzorowania tego, jak funkcjonuje ten specyficzny ekosystem w naszym domu. 

Należy zadbać o to, aby całe oprzyrządowanie, które będzie zajmowało się obsługą basenu, znalazło się w jednym, specjalnie wydzielonym i monitorowanym pomieszczeniu technicznym, gdzie trzeba umieścić pompę oraz filtry służące do oczyszczania wody. To będzie również idealne miejsce dla centrali klimatyzacyjnej, odpowiadającej za wymianę powietrza oraz jego osuszanie i ogrzewanie. Jest to ogromna zaleta w przypadku awarii osprzętu, którą można szybko zlokalizować oraz sprawnie usunąć.

Nie da się ukryć, że sumaryczny koszt inwestycji w basen domowy jest znaczny, dlatego przy takim wydatku zdecydowanie nie warto szukać oszczędności na materiałach czy systemach uzdatniania wody. Prawidłowo działająca filtracja i specjalne filtry piaskowe oraz wspomaganie procesu oczyszczania dodatkiem chemii basenowej pozwolą utrzymać nienaganną czystość wody oraz zbiornik w doskonałej kondycji prze wiele lat, czyniąc z niego niezmienną frajdę dla wielu pokoleń domowników.