Kontakt:
TEL. 22 819 15 10
|
EMAIL: [email protected]
|
Szukaj

Baseny zewnętrzne

Własny, duży basen ogrodowy jest marzeniem wielu osób, zwłaszcza tych ceniących sobie relaks i odprężenie podczas orzeźwiających kąpieli upalnym latem. Jego aranżacja i budowa wcale nie musi być ogromnym wyzwaniem, jeśli projekt jest opracowany wspólnie z najlepszymi fachowcami. W ofercie Folkpool mamy mnóstwo pomysłów na stworzenie prawdziwej ozdoby każdego ogrodu, która będzie dawać radość dorosłym i dzieciom oraz zachwycać gości. Indywidualne dopasowanie pod wymagania klientów i profesjonalne doradztwo zaowocują wybraniem rozwiązania optymalnego pod względem wygody oraz usytuowania na działce. Zewnętrzne baseny ogrodowe mogą mieć różny charakter i styl, różnią się również techniką budowy oraz wykończeniem, dlatego warto bliżej poznać ich konkretne zastosowania.

Basen ogrodowy

Technologie wykonania mogą być rozmaite, ale łączy je jedna podstawowa zasada – basen musi być szczelny, by po jego oddaniu i w trakcie użytkowania nie być niemile zaskoczonym. W kwestii konstrukcji ogrodowe baseny zewnętrzne można podzielić na trzy grupy. 

Pierwsza z nich to lekkie baseny osadzone w gruncie na płycie betonowej, wykonane z blach gorąco galwanizowanych lub paneli z tworzyw sztucznych. Szczelność tego typu konstrukcji nadaje liner, czyli specjalna folia basenowa z PVC, która pełni również funkcję ozdobną i estetyczną, imitując różnego rodzaju materiały wykończeniowe. Basen ogrodowy może być też murowany z bloczków betonowych lub żelbetu – jest to nieco cięższy rodzaj konstrukcji, którą także będzie uszczelniać liner.

Drugą grupę stanowią baseny ogrodowe żelbetowe, wyłożone płytkami bądź mozaiką, ale technologia ta w naszym klimacie znajduje zastosowanie w zasadzie tylko przy budowie krytych basenów. Duże wahania temperatur oraz częste opady atmosferyczne sprawiają, że mogą pojawiać się mikropęknięcia zarówno samego zbiornika, jak również warstw uszczelniających, co będzie skutkowało trudnymi do zlokalizowania przeciekami.

Trzecia grupa basenów ogrodowych to gotowe niecki, wykonane z kompozytów bądź żywic poliestrowych. Baseny poliestrowe produkowane są w całości i dostarczane do klienta, co znacznie skraca czas budowy, a ich ściany są wykonuje się wielowarstwowo z kompozytów nakładanych maszynowo. Taka gotowa niecka odznacza się bardzo dobrą stabilnością i dużą sztywnością, a konstrukcja jest na tyle solidna i zwarta, że nie ma konieczności stosowania dodatkowych wzmocnień. Kompozytowy basen nie ulega odkształceniom, zapewnia wieloletnią szczelność, a także minimalizację zjawiska osmozy.

Basen zewnętrzny murowany

Ogrodowy basen murowany z bloczków betonowych jest propozycją godną polecenia, gdy może być budowany równolegle z powstającym na działce domem, będąc częścią jednego projektu i wykonania przez tę samą ekipę budowlaną. Wynika to z faktu, że w zaaranżowanych przestrzeniach budowa murowanej konstrukcji będzie utrudniona przez konieczność prowadzenia prac betonowych. Ten rodzaj technologii gwarantuje wieloletnią trwałość i nie jest podatny na okresowy wzrost poziomu wód gruntowych. Nie wymaga również wysokich kwalifikacji murarskich, choć oczywiście niecka od strony wewnętrznej musi być otynkowana lub zatarta klejem, zaś dno perfekcyjnie gładkie.

Basen typu Soleo

Interesującym rozwiązaniem jest opatentowany, modułowy system basenu w technologii Soleo. Panele ze stali galwanizowanej są łączone ze sobą za pomocą śrub i umożliwiają też wykonywanie basenów z rynną przelewową i infiniti, czyli z ukrytą jedną krawędzią, dającą optyczne wrażenie nieskończoności. Ich montaż polega na łączeniu ze sobą kolejnych modułów za pomocą śrub aż do osiągnięcia pożądanego rozmiaru i kształtu. 

Konstrukcja basenu do ogrodu Soleo oferuje bardzo dużą wytrzymałość, zaś jej wszystkie elementy są tak przygotowane, że montaż przebiega w szybkim tempie. Bardzo dobrze zachowuje się w różnych warunkach klimatycznych, znosząc bez problemów zmiany pór roku i związane z tym wahania temperatur. Zastosowanie wysokiej jakości wykończeń umożliwia budowę basenu ogrodowego we wszystkich warunkach glebowych – podczas testów materiał był podany wszystkim typom agresywnych środków chemicznych w komorze solnej. Blachy Soleo Pools przeszły wszystkie próby, nie tracąc swoich właściwości  ochronnych i okazały się najtwardszymi stalami używanymi do budowy basenów i przy tym wyjątkowo odpornymi na korozję, co uzyskano dzięki technologii ocynkowania, polegającej na pokryciu metalu przez zanurzenie na gorąco w roztworze aluminium cynku i magnezu. 

 Basen rozporowy ogrodowy

Duży basen ogrodowy wymaga sporo przestrzeni, która w dodatku musi być tak wybrana i wymierzona, by nie ograniczać funkcjonalności ogrodu oraz swobody poruszania się po działce. Jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca na budowę stałego zbiornika, można rozważyć basen ogrodowy rozporowy, który jest dobrą alternatywą sezonową i nie wymaga aż tak wielu przygotowań.

Okrągły zbiornik z charakterystycznym kołnierzem jest bardzo popularny w ogrodach i w naszej strefie klimatycznej stanowi rozsądną propozycję. Jego rozkładanie i napełnianie wodą nie należą do skomplikowanych czynności i trwają niewiele czasu, oczywiście pod warunkiem wybrania dogodnego miejsca w ogrodzie i przygotowania podłoża. Wypełniająca basen woda rozpiera konstrukcję i nadaje jej odpowiedni kształt, zaś pompowany kołnierz okalający górną część basenu rozporowego pomaga utrzymać ściany basenu we właściwej pozycji, służąc jednocześnie za wygodne oparcie.

 Duże baseny ogrodowe rozporowe mogą mieć nawet kilka metrów średnicy i głębokość około jednego metra, co pozwala na całkiem sporą swobodę korzystania z wodnych rozkoszy letnią porą. To doskonała propozycja dla wszystkich użytkowników, jeżeli basen ma służyć głownie do relaksu, zabawy i schłodzenia organizmu w upalne dni, a nie zależy im na swobodnym pływaniu. Prosta budowa basenów rozporowych umożliwia łatwe ustawienie ich w ogrodzie oraz późniejszy demontaż na okres zimowy, nie też zabierają wiele miejsca po złożeniu, więc nie będą kłopotliwe w przechowywaniu.