Kontakt:
TEL. 22 819 15 10
|
EMAIL: [email protected]
|
Szukaj

Lampy LED basenowe

Efektowne podświetlenie tafli wody zawsze robi efekt „wow!” wieczorową porą i czyni z basenu prawdziwą ozdobę ogrodu. Technologia oświetlenia LED, która rozgościła się w naszych domach i jest energooszczędnym oraz wydajnym źródłem światła, nie emitującym nadmiaru ciepła i o żywotności  liczonej w tysiącach godzin, idealnie pasuje do nowoczesnych projektów basenów. Wybierając markowe i spełniające wszystkie normy bezpieczeństwa lampy LED, które oferujemy w Folkpool, zyskujesz pewność, że Twój basen nabierze indywidualnego charakteru, zaś zastosowane rozwiązania będą trwałe i niezawodne. 

Lampa LED do basenu – czym się wyróżnia? 

Bardzo dobra wydajność oświetlenia LED idzie w parze z niskim poborem energii elektrycznej, więc nawet rozświetlenie akwenu pokaźnych rozmiarów nie generuje znaczących kosztów,zaś niesamowity efekt uzyskany przez intensywną, barwną iluminację, jaką zapewniają lampy LED do basenu, zupełnie odmienia jego oblicze. W znaczący sposób podnosi również bezpieczeństwo użytkowania po zmroku, gdy tafla wody jest dobrze widoczna, podobnie jak same brzegi niecki. 

Specjalne oświetlenie basenowe w technologii LED musi być wykonane z bardzo trwałych materiałów, odpornych nie tylko na ciągły napór wody, ale też chemię basenową i jej potencjalnie szkodliwy wpływ. Oprawy oraz ich konstrukcje odznaczają się bardzo wysokim stopniem szczelności, zaś optymalnie dobrany kształt obudowy zapewnia wysoką efektywność i jednocześnie ogranicza ryzyko uszkodzeń. Hermetyczność i szczelność na poziomie IP67-68 gwarantują, że woda nie przedostaje się w żaden sposób przez obudowę, więc nie ma żadnych obaw o jej szkodliwy wpływ na funkcjonowanie bądź żywotność lamp LED do basenu.

Podświetlenie tafli wody i niecki basenowej po zmroku jest dobrane tak, by snop światła nie powodował dyskomfortu użytkowników i nie oślepiał ich, a jednocześnie zapewniał doskonałą widoczność i wrażenia wizualne. Modulatory do lamp basenowych typu LED RGB pozwalają dodatkowo na płynne operowanie kolorem światła i tym samym dostosowywanie go do okoliczności czy nawet własnego nastroju. Krwawa czerwień, intensywna zieleń lub hipnotyzujący błękit razem z falującą taflą wody czynią intrygujące przedstawienie pod osłoną nocy.

LED do basenu – montaż i eksploatacja

Z użytkowego punktu widzenia nowoczesne lampy LED do basenu odznaczają się świetną sprawnością, czyli stosunkiem emitowanej mocy światła do użytej energii elektrycznej, która w ich wypadku wynosi około 25%. Jednocześnie charakteryzują się też dużą skutecznością świetlną, nawet do 100 lm/W, czyli niemal siedmiokrotnie lepszą, niż standardowe żarówki. To właśnie skuteczność świetlna określa stosunek emitowanego strumienia świetlnego do pobieranej energii elektrycznej i w przypadku oświetlenia LED do basenu stoi na bardzo wysokim poziomie.

Montażu należy dokonać zgodnie z przyjętym schematem, aby na każde 25-35m² powierzchni wody zastosować przynajmniej jedną lampę podwodną LED. Oczywiście jest to kwestią indywidualnego gustu i tak naprawdę można rozmieszczać je niemal dowolnie, pamiętając jedynie o wymaganej staranności i precyzji montażu, który musi zapewniać odpowiednią szczelność i prawidłowe osadzenie opraw w bocznych ścianach czy też w podłodze basenu. Oświetlenie basenu za pomocą lamp LED z pewnością nie wymaga zbyt wielu zabiegów konserwacyjnych, ponieważ mają one z natury bardzo długą żywotność i tym samym posłużą przez wiele lat bez konieczności wymiany.

Do poprawnego funkcjonowania niezbędny jest również osprzęt, czyli transformatory napięcia, które dostarczają przetworzoną energię elektryczną z sieci 230V – lampy LED basenowe wymagają zasilania prądem AC 12V o mocy o 10% większej od łącznej mocy pobieranej przez żarówki. Aby zadbać o prawidłowe świecenie oraz brak awarii należy okresowo kontrolować sprawność transformatorów – chwiejny amperaż starszych urządzeń i niestabilne zasilanie, które przekracza lub nie osiąga wymaganego napięcia mogą być przyczyną uszkodzeń diód LED w lampach i skutkować koniecznością ich wymiany. Warto korzystać z markowych i sprawdzonych rozwiązań, które gwarantują stabilną pracę i prawidłowe parametry zasilania przez długi czas.