Przydomowe baseny ogrodowe cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Jednak tylko nieliczne są użytkowane również zimą. Dlatego szczególnie nowi inwestorzy zdecydowani na ogrodową nieckę nie wiedzą, jak przygotować basen na zimę. Zastanawiają się też, czym wyczyścić basen po sezonie, czy opróżniać go z wody i jak go przykryć. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania o konserwację basenu przed sezonem jesienno-zimowym.
Basen zimą – czy opróżniać basen na zimę?
Zacznijmy od tego, że ogrzewanie basenu zimą jest jak najbardziej możliwe. Żeby użytkować basen zimą, podobnie jak późną jesienią i wczesną wiosną, należy zadbać o ogrzewanie wody w zbiorniku. Możliwości ku temu jest kilka (m.in. pompy ciepła do basenów, kolektory słoneczne, elektryczne podgrzewacze, folia solarna, wymienniki ciepła), a niecka powinna mieć zadaszenie basenu. Oczywiście z Folkpool budujemy takie baseny od podstaw.
Przeczytaj też: „Koszt budowy basenu – ile kosztuje budowa basenu w ogrodzie, a ile krytego w domu?”
Taki basen ogrodowy zimą to duży komfort, jednak trzeba być szczerym i sprawiedliwie przyznać, że zewnętrzne zbiorniki eksploatowane zimą wciąż występują znacznie rzadziej niż otwarte baseny ogrodowe. Dlatego wielu inwestorów zastanawia się, czy wypuszczać wodę z basenu na zimę, czy może wręcz przeciwnie – zostawić ją w zbiorniku.
Czy spuszczać wodę z basenu na zimę – ile wody zostawić w basenie zimą?
Jak to często bywa, prawda leży gdzieś pośrodku i tak jest również tym razem. Tak więc otwarty basen zimą powinien być opróżniony z wody, ale nie należy wylewać całej cieczy. Ma to związek z wodą znajdującą się w gruncie, która zimą zamarza. Jeżeli w basenie zimą nie będzie wody, spowoduje to zewnętrzny napór na ścianki zbiornika, co może doprowadzić do uszkodzenia struktury niecki. Pozostawienie wody w basenie sprawi, że opór będzie obustronny.
zobacz w sklepie
Dlatego basen ogrodowy na zimę nie może być całkowicie pusty. Wręcz przeciwnie – w zbiorniku należy pozostawić nieco wody. Dokładniej wskazuje się na poziom ok. 20 cm poniżej urządzeń zamontowanych w akwenie (m.in. wlot skimmera, dysze). Ważne, aby kontrolować poziom wody po opróżnieniu niecki. Jeżeli nie jest on szczelnie przykryty, poziom wody w zbiorniku może podnieść się po jesienno-zimowych opadach. Jest to o tyle istotne, że jeżeli woda dostanie się do dysz i zamarznie, może to spowodować uszkodzenie urządzeń.
Wodę usunąć trzeba więc również ze skimmerów i dysz dolotowych, instalacji wodnej i filtracyjnej. Najlepiej skorzystać w tym celu z przemysłowego odkurzacza lub sprężarki powietrza. Po osuszeniu dysze należy zatkać zaślepkami.
Przeczytaj też: „Skąd wziąć wodę do basenu? Ile kosztuje napełnienie basenu wodą?”
Zabezpieczenie basenu na zimę – jak wyczyścić basen po sezonie?
Wiesz już, że woda w basenie na zimę jest obowiązkowa, chociaż w stosunkowo niewielkiej ilości. Oczywiście konieczne jest czyszczenie basenu ogrodowego po sezonie. Na szczęście nie jest to ani trudne, ani kosztowne.
Żeby usunąć nalot ze ścian basenu – najczęściej zielony lub brązowy – wystarczy skorzystać ze szczotek dedykowanych czyszczeniu basenów. Z kolei nieczystości, które pozostały w wodzie, należy usunąć z wykorzystaniem siatek. Im mniejsze sitko, tym lepiej, ponieważ siatka do wyławiania pozwala wybrać drobniejsze zanieczyszczenia.
Jeżeli nie wiesz, czym umyć basen po sezonie, odpowiednie produkty i akcesoria znajdziesz w sklepie Folkpool. Najprościej zaopatrzyć się w kompletny zestaw, który posłuży do czyszczenia basenu po sezonie i w jego trakcie.
Przygotowanie basenu do zimy – chemia do basenu na zimę
Mimo iż basen zewnętrzny zimą jest pozbawiony większości wody, nadal musisz pamiętać, aby zadbać o właściwe pH pozostawionej cieczy. Odczyn wody, która zostaje w basenie na zimę, powinien mieć od 7,0 do 7,4 pH. Mimo iż zbiornik nie będzie użytkowany aż do sezonu, warto o tym pamiętać. Właściwy odczyn pH wody zapobiegnie bowiem szybkiemu porostowi glonów na wiosnę.
Jednocześnie przyda się szokowa dezynfekcja wody. Przydadzą się też środki zwalczające glony. Ważne, aby cały proces trwał przynajmniej kilka minut, a po wszystkim woda w basenie została dokładnie wymieszana przy pomocy pompy, ale z ominięciem filtra.
Konserwacja basenu na zimę – płyn, środek do basenu na zimę ze sklepu Folkpool
Jeżeli zastanawiasz się, jak przygotować basen na zimę i szukasz właściwej chemii basenowej, znajdziesz ją w Folkpool. Oferujemy znakomite środki chemiczne, w tym płyn do basenu na zimę, który pozwoli utrzymać optymalne pH wody. Zalecamy też środki przeciw glonom. To gwarancja, że wczesną wiosną w basenie nie rozwiną się algi, a ściany basenu nie będą wymagały czyszczenia z osadu.
Przeczytaj też: „Zielona woda w basenie. Jak wyklarować wodę basenową?”
W swojej ofercie mamy wiele środków, które są zabójcze dla glonów i zapobiegające krystalizowaniu się soli mineralnych. Przydają się również specjalne pływaki – plastikowe lub styropianowe – które chronią przed zamarzaniem wody.
Czym przykryć basen na zimę, czyli jak przygotować basen do zimy?
Przygotowanie basenu na zimę powinno uwzględniać też przykrycie niecki. Nakrycie basenu powinno być wytrzymałe, aby oprzeć się ciężarowi śniegu. Dlatego zwykła pokrywa czy folia to za mało. Za minimum uważa się przykrycia basenowe o wytrzymałości 60 kilogramów na metr kwadratowy.
Wiesz już, jak konserwować basen na zimę. Być może zastanawiasz się też, jak uruchomić basen po zimie. Pamiętaj, że im lepiej zadbasz o akwen po okresie letnim, tym mniej pracy czeka na wiosnę, aby doprowadzić zbiornik do stanu używalności. Jeżeli zadbasz o nieckę przed sezonem zimowym, czyszczenie basenu ogrodowego po zimie nie będzie trudne i czasochłonne.
Powrót