Kontakt:
TEL. 22 819 15 10
|
EMAIL: [email protected]
|
Szukaj

Nakrycia basenu - Zadaszenia basenowe

Basen ogrodowy w naszym klimacie powinien być przykrywany. Jest to istotne dla basenów ogrzewanych przy pomocy róznych źródeł ciepła, a także dla basnów bez podgrzewanej wody. Energia zużyta do podgrzania wody basenowej jest głównym składnikiem kosztów składających się na całkowity koszt eksploatacji basenu kąpielowego. Każdy właściciel chcący minimalizować koszty eksploatacji powinien pomysleć o przykryciu tafli wody. Nie jest to również temat bez znaczenia dla użytkowników basenów ogrodowych bez ogrzewania, w tym przypadku celem jest zatrzymanie nocą ciepła skumulowanego w czasie dnia.

Rodzaje zadaszeń i przykryć basenowych

Najprostszym przykryciem basenu ogrodowego ograniczającym utratę ciepła wody jest folia solarna. Proponujemy taże pokrycia z pianki poliuretanowej, rolety basenowe automatyczne, zadaszenia z aluminium i poliwęglanu. 

Innym powodem do przykrycia basenu ogrodowego jest bezpieczeństwo dzieci i zwierząt domowych. Przykrycia basenowe mające te właściwości nie zawsze dają jednocześnie ochronę przed utratą ciepła. Do najpopularniejszych należy przykrycie basenowe standardowe, które jednocześnie służy jako pokrycie zimowe i chroni basen kąpielowy przed większymi zanieczyszczeniami typu liście, igły itp. Podobne funkcje pełni nakrycie standardowe z belkami – to przykrycie daje również dość dobre zabezpieczenie przed utratą ciepła.

Rolety basenowe automatyczne i zadaszenia z poliwęglanu i aluminium chronią wodę przed utratą ciepła i stanowią zabezpieczenie przed wypadkami z udziałem dzieci lub zwierząt. Zadaszenie jest również zabezpieczenim basenu na zimę.

Folia solarna do basenu

Folia solarna to najprostszy sposób przykrycia i zabezpieczenia basenu ogrodowego przed utratą ciepła. Leży na tafli wody i nie jest zabezpieczeniem przed wypadkami z udziałem dzieci lub zwierząt. Folia solarna może być zwijana ręcznie lub na roller. Przeznaczona jest do basenów kąpielowych, w których utrzymywana jest temperatura max 29 stopni C. Folia solarna pokryta jest cienką warstwą srebra dającą dodatkową ochronę.

Przykrycie basenu ogrodowego folią solarną zmniejsza straty ciepła o 84% w stosunku do basenu nieprzykrywanego (doświadczenie przeprowadzono przy temperaturze wody 27 stopni, temperaturze powietrza 21 stopni, wilgotności 60% i prędkości wiatru 8 km/h. Strata ciepła przy basenie kąpielowym bez przykrycia w czasie 5 godzin wyniosła 5 stopni, a w basenie nakrytym folią solarną 0,8 stopnia C). Aby przedłużyć okres użytkowania folii należy zabezpieczać zwiniętą rolkę – gdy folia nie leży na wodzie – przed warunkami atmosferycznymi.

Rolery – zwijacze folii basenowej – solarnej

Firma Folkpool w swojej bogatej ofercie posiada różnego rodzaju przykrycia basenów kąpielowych, które zapewnią ochronę basenu ogrodowego przed zimą, zabrudzeniami czy dziećmi. Wśród naszych zabezpieczeń znajdziesz m.in. nagrzewające wodę folie solarne i dopasowane do nich rolery, pianki poliuretanowe oraz standardowe nakrycia z belkami do rolowania.

Przykrycia na basen ogrodowy z pianki poliuretanowej

Przykrycia na basen z pianki poliuretanowej mają różne grubości i przeznaczenie. Supercover gr 5 mm – pianki przeznaczone do basenów ogrodowych, Premium o grubości 8mm – przeznaczone do basenów kąpielowych oraz basenów do hydroterapii, Spa Cover o grubości 8 mm – pianki poliuretanowe przeznaczone do wanien spa i basenów do hydroterapii. Stanowią doskonałą ochronę przed parowaniem wody z basenu, utratą ciepła oraz parowaniem chemii basenowej. Pianki poliuretanowe mają zastosowanie raczej przy basenach kąpielowych krytych, gdyż w przeciwieństwie do folii solarnych, nie są przepuszczalne dla promieni słonecznych co oznacza, że przy zaciągniętej pokrywie woda nie nagrzewa się.

Plandeka na basen ogrodowy – standardowa

Ten typ przykrycia basenu ogrodowego nadaje się na lato i jako zabezpieczenie basenu kąpielowego na zimę. Wykonane jest z siateczki z tworzywa sztucznego ze wzmacniającymi przeszyciami z taśmy. Zabezpiecza basen przed wypadkami z udziałem dzieci i zwierząt oraz większymi zanieczyszczeniami. Jest przesiąkliwe dla wody opadowej. Mocowane jest do obrzeża lub tarasu. Składane i rozkładane ręcznie.

Żaluzje basenowe i rolety na basen

Roleta basenowa automatyczna jest bardzo eleganckim i bezpiecznym zabezpieczeniem basenu. Pokrycia tego typu stosuje się zarówno w basenach zewnętrznych jak i wewnetrznych. Zabezpieczają basen ogrodowy przed parowaniem wody, chemii przed wypadkami z udziałem dzieci lub zwierząt domowych. Panele żaluzjowe posiadają bardzo dobre właściwości izolacyjne. Występują w czterech kolorach oraz w wersji solarnej dla basenów kąpielowych zewnętrznych. Ze względu na ciepłą kolorystykę paneli łatwo komponują się z każdym wnętrzem. Zastosowanie paneli solarnych z polikarbonu przy basenie zewnętrznym pozwala na duże oszczędności w eksploatacji basenu kąpielowego, gdyż woda praktycznie nie wymaga dogrzewania przez konwencjonalne źródła ciepła.

Szczególnie istotne są względy bezpieczeństwa. Po zasuniętej rolecie basenowej może przejść dziecko, zwierzę domowe nawet osoba dorosła. Opcjonalnie mogą zostać  zainstalowane dodatkowe zamki na ścianach basenu, które unieruchomią roletę basenową i uniemożliwią korzystanie z kąpieli (przydatne rozwiązanie jeśli mamy małe dzieci lub na dłużej wyjeżdżamy). Rolety basenowe automatyczne mogą być zasilane prądem lub energią słoneczną pobieraną z baterii w stojaku żaluzji basenowej.

Roletę basenową automatyczną możemy zainstalować na krawędzi basenu ogrodowego lub może ona wychodzić z wody. Roleta basenowa wychodząca z wody powinna być przewidziana już w fazie budowy niecki, gdyż za basenem powinna być wykonana nisza w której będzie schowana. Inne rozwiązania stosuje się do basenów kąpielowych istniejących, ale wymagają one skrócenia basenu, gdyż w jednym końcu montuje się dodatkową przegrodę za którą schowana jest roleta basenowa. Kolejnym wariantem montażu jest roleta wychodząca z dna basenu czyli na dnie montuje się wałek, który obudowuje się ażurową ścianką. Ostatnie rozwiązanie jest dość kłopotliwe w serwisowaniu.

Zadaszenia basenów z poliwęglanu

System teleskopowych zadaszeń basenów kąpielowych to autorskie i opatentowane rozwiązania. Już w trakcie projektowania dostosowano proces produkcji do takich technologii i materiałów, które zapewniają największą trwałość, funkcjonalność i estetykę produktów. Dzięki temu bez konieczności zwiększania kosztów najlepsza wersja zadaszenia basenu ogrodowego u konkurencji jest u nas wersją standardową!

Oferujemy pełne wsparcie działu technicznego przy przystosowaniu projektu do wymogów inwestora. Dzięki konsultacjom zoptymalizujemy konstrukcje zadaszenia basenu ogrodowego tak, aby pasowała do przestrzeni i wzornictwa ogrodu. Zastosowanie profili zakrywających wszelkie elementy montażowe sprawia, że uzyskaliśmy produkt elegancki i estetyczny. Każda prowadnica posiada system Children Safe Protection, który zapewnia bezpieczeństwo gołym stopom oraz zwiększa komfort użytkowania.

Dla lepszej izolacji basenu kąpielowego od zimna i wiatru stosujemy dwa skuteczne uszczelnienia w dolnych profilach ścian czołowych zamontowane są odpowiednio dopasowane pasy materiału termoplastycznego zapobiegające utracie ciepła.

System jezdny skonstruowany jest tak, aby każdy mógł szybko i bez wysiłku zasłonić lub odsłonić basen.

Aby utrzymać ciepłą wodę w basenie jak najdłużej stosujemy kilka metod wypełnienia:

  • Bezbarwny poliwęglan komórkowy 10mm z filtrem UV
  • Barwny poliwęglan komórkowy z filtrem UV ( kilka wersji kolorystycznych)
  • Bezbarwny poliwęglan lity (typ szyba) 3mm lub 4mm z filtrem UV
  • Szkło bezpieczne 33.1

Każde zadaszenie basenu z poliwęglanu standardowo wyposażone jest w jedne pojedyncze drzwi przesuwne lub uchylne montowane w największym segmencie zadaszenia lub ścianie czołowej.

Zobacz również: Filtry i pompy do basenu, oświetlenie basenowe i ogrzewanie basenu