Kontakt:
TEL. 22 819 15 10
|
EMAIL: [email protected]
|
Szukaj

Ogrzewanie i Podgrzewacze basenu

Podgrzewacze wody

W Polsce ze względu na naszą strefę klimatyczną i związane z tym nasłonecznienie sezon korzystania z basenu trwa zwykle około 4 miesięcy. Aby zimna woda nie zepsuła chęci na zabawy w basenie możemy zaopatrzyć się wcześniej w podgrzewacz wody do basenu. Podgrzewając wodę w basenie ogrodowym możemy wydłużyć ten okres. Ciepła woda zachęca również do używania basenu w chłodniejsze i pochmurne dni. W zależności od zastosowanego systemu ogrzewania basenu ogrodowego ponosimy różne koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Jeśli masz zamiar porozmawiać o kosztach inwestycyjny, eksploatacyjnych, wadach i zaletach poszczególnych rozwiązań, zachęcamy do kontaktu z naszym doradcą. Razem wybierzemy najbardziej optymalne rozwiązanie.

Pompa ciepła do basenu

Nie zawsze lato jest tak gorące, by woda w basenie ogrodowym była przyjemnie ciepła. Optymalną temperaturę wody basenowej podczas zimnych dni może zapewnić pompa ciepła. Dzięki pompie ciepła basen ogrodowy nawet w temperaturze oscylującej w okolicach 15 ºC jest miejscem miłego wypoczynku, a przy tym pompa ciepła działa efektywnie, oddając ponad 5 razy więcej energii niż sama zużywa. Basenowe pompy ciepła są dobrym rozwiązaniem dla basenów, które są oddalone od budynku mieszkalnego i nieekonomiczne staje się prowadzenie instalacji basenowych do pomieszczenia technicznego. Pompa ciepła wymaga usytuowania na wolnej przestrzeni, aby możliwy był swobodny przepływ powietrza wokół urządzenia.

Pompa ciepła jest doskonałym sposobem ogrzewania basenu. Pomimo, ze pracuje w oparciu o energię elektryczną to zastosowana technologia pozwala uzyskać 5,5 razy więcej energii w stosunku do włożonej. Najwyższą efektywność urządzenie uzyskuje przy temperaturach powyżej 15 ºC, czyli nawet w chłodne letnie dni pracuje na najwyższych parametrach. Pompa ciepła jest idealnym rozwiązaniem w sytuacji gdy urządzenia basenowe są oddalone od budynku mieszkalnego i nie ma sensu prowadzenie innych instalacji do pomieszczenia technicznego. Pompa ciepła wymaga usytuowania na wolnej przestrzeni, aby możliwy był swobodny przepływ powietrza wokół urządzenia.

Wymienniki ciepła

Wymiennik ciepła to idealny system ogrzewania w basenach całorocznych. Doskonale sprawdza się też przy basenach ogrodowych. Warunkiem jego zastosowania jest usytuowanie pomieszczenia technicznego blisko źródła ciepła czyli  w obrysie budynku. Źródłem ciepła dla wymiennika może być piec gazowy lub olejowy, gruntowa pompa ciepła, panele solarne w połączeniu z piecem. Koszty instalacji są stosunkowo niskie. Koszty eksploatacji zależą od rodzaju źródła ciepła. Wymienniki wykonane są ze stali kwasowej. Przy bardzo agresywnym środowisku można zastosować wymienniki tytanowe.

Grzałki elektryczne do basenu

Grzałka elektryczna jest urządzeniem łatwym w montażu wymaga jedynie doprowadzenia prądu. Ze względu na duże moce 6kW, 12 kW lub wiecej nieruchomość na której stoi basen musi mieć odpowiedni przydział prądu i musi być to prąd trójfazowy. Ponieważ prąd jest najdroższym nośnikiem energii grzałka nie powinna chodzić cały czas jeśli chcemy koszty eksploatacji utrzymać na rozsądnym poziomie. Często zdarza się, że basen wykorzystywany jest głównie w weekendy nie ma wówczas potrzeby utrzymywania przez cały tydzień wysokiej temperatury wody. Również, gdy korzystamy z basenu tylko przy słonecznej pogodzie dogrzewać wodę należy jedynie przed nadejściem ciepłych dni. Przez większą część lata, jeśli basen jest przykrywany w ogóle nie musimy korzystać z dodatkowego podgrzewania gdy satysfakcjonująca nas temperatura wody to 22 -24ºC.
Grzałki występują w wielkościach 6kW, 9kW, 12kW. Są to urządzenia trzyfazowe. Zawierają czujnik przepływu wody. Wymagają dużego przydziału mocy. W ostatnim czasie wypierane są przez pompy ciepła.

grzałka

Solar do basenu

Panele solaryczne wykorzystują darmową energię słońca. Mogą być to panele wykorzystywane do podgrzewania cwu wówczas nadmiar ciepła może ogrzewać basen. W takim przypadku stosujemy od strony basenu zwykłą instalację z wymiennikiem ciepła, dla którego źródłem ciepła jest instalacja solarna.

Innym rodzajem paneli są typowo basenowe panele solaryczne. Są to znaczących rozmiarów płyty polietylenowe w kolorze czarnym, przez które przepływa woda basenowa. Panele te są proste w budowie i przy zastosowaniu sterowania ręcznego stosunkowo niedrogie. Wymagają sporo miejsca na nasłonecznionej części dachu lub specjalnej konstrukcji. Ich wadą jest to, że gdy słońce nie świeci woda nie jest ogrzewana. W słoneczny dzień możemy uzyskać wzrost temperatury nawet o 5-6ºC. Jeśli dobra pogoda się skończy odpowiednie gospodarowanie – czyli zakrywanie tafli, jeśli się nie kąpiemy, pozwala cieszyć się ciepłą wodą przez kilka czy kilkanaście dni, aż do kolejnej poprawy pogody.

Zobacz również: odkurzacze basenowe i akcesoria do czyszczenia basenu, drabinki i schody do basenu