O czystość wody w basenie trzeba dbać cały czas, stosując się do porad fachowców i dozując odpowiednie środki uzdatniające. Zdarzają się jednak sytuacje, których nie sposób przewidzieć, objawiające się podejrzaną zmianą barwy i przejrzystości, wówczas woda brązowa w basenie robi się poważnym zmartwieniem. Dlaczego woda w basenie jest mętna, kiedy tak się dzieje i jak skutecznie temu zaradzić? Zapraszamy po kilka cennych porad, dzięki którym można pozbyć się problemu skutecznie i szybko.
Problem brązowej wody w basenie
Płynąca miejskimi wodociągami woda przechodzi kilka procesów filtrowania i uzdatniania, a mimo wrażenia krystalicznej czystości w jej składzie stale obecne są domieszki innych pierwiastków. Tak naprawdę odcień wody może różnić się od ilości metali i przybierać barwy brązowe, rdzawe, żółtawe, a nawet zielonkawe. Woda, którą wypełnia się basen, zawiera między innymi żelazo. Jako jedną z przyczyn wysokiego stężenia tego pierwiastka podaje się czasem korozję wiekowych rur wodociągowych, ale to nie do końca prawda.
Rola zanieczyszczeń organicznych w powstawaniu brązowej wody
Brązowa woda w basenie po dodaniu chloru to dość powszechne zjawisko, choć podejrzana barwa może też wiązać się z wysokim poziomem substancji organicznych, zwłaszcza jeśli do napełniania zbiornika użyta została woda z własnego ujęcia. Najpewniej pochodzą one z rozkładu materii roślinnej, która nie została prawidłowo przefiltrowana.
Według wielu badań zawartość żelaza w źródłach głębinowych i wodach gruntowych jest w Polsce bardzo wysoka, czasem przekraczając normy wytyczone przez Ministerstwo Zdrowia. Wówczas reakcja na dodanie chloru objawia się wyjątkowo szybko, a zawartość basenu zaczyna przypominać mocny napar z herbaty.
Jakie metale mogą powodować brązowe zabarwienie wody w basenie?
W basenie najlepiej sprawdza się woda o średniej twardości, z umiarkowaną zawartością węglanu wapnia i szczątkową obecnością jonów metali, w tym żelaza oraz manganu. Bez trudu można zaobserwować, że już w trakcie nalewania do basenu woda zmienia kolor, nawet jeśli dno i ściany zbiornika były perfekcyjnie wyczyszczone przed sezonem. Oczywiście na tym etapie nadal pozostaje przezroczysta, ale nabiera odcienia zielonkawego lub żółtego.
Pierwsze podejrzenia o przesyceniu żelazem powinny pojawić się, jeśli podczas kąpieli na ustach zostaje charakterystyczny, metaliczny posmak. Nawet jeśli woda była niedawno chlorowana i wygląda na czystą, to wszystko wskazuje na to, że zbiornik jest zażelaziony i należy go szybko uzdatnić, gdy tylko pojawi się brązowa woda w basenie. Co robić i w jakiej kolejności, żeby starania przyniosły rezultaty?
Wpływ poziomu pH na kolor wody w basenie
Jak postępować w sytuacji, gdy woda zmieni kolor i jak pozbyć się żelaza z basenu? Najpierw należy zatrzymać filtrację wody na kilkanaście godzin i zaczekać, aż brązowy osad opadnie na dno. Następnie jak najdelikatniej odkurzyć dno basenu i wyczyścić filtr basenowy. Przed ponownym uruchomieniem systemu filtracji trzeba sprawdzić pH wody, bo jego stabilna wartość wpływa na działanie innych środków uzdatniających. Jak zwiększyć pH wody w basenie? W razie potrzeby należy zastosować odpowiednią chemię, aby parametry mieściły się w przedziale pomiędzy 7.0 a 7.5 pH.
W pierwszej kolejności można dodać preparat, który jest przeznaczony do zmiękczania wody basenowej. Będzie zapobiegał przebarwieniom i pomoże usunąć z niej żelazo. Jeśli jest to powracający problem, związany z tym, jakiej jakości woda jest dostarczana przez wodociągi, warto używać go regularnie zaczynając w trakcie wiosennego nalewania świeżej wody do basenu. Stosuje się go w pierwszej kolejności przed dozowaniem pozostałych środków chemicznych. Preparat usuwający żelazo, miedź, srebro i inne metale z wody basenowej zadziała bez potrzeby opróżniania zbiornika.
Przy okazji warto rozprawić się z mitem o stosowaniu witaminy C do basenu w celu zneutralizowania żelaza. Jest to proces doraźny i krótkotrwały, który nie pomoże, a długofalowo przyniesie więcej szkód niż pożytku. Kwas askorbinowy wchodzi w reakcję z żelazem zawartym w wodzie, przez co dochodzi do rozkładu wodorotlenku żelaza i woda staje się czysta, ale to pozory – zawartość żelaza w basenie nadal jest taka sama.
Jednorazowa duża dawka witaminy C znacząco obniży odczyn pH wody, co będzie skutkować szybką korozją elementów basenowych. Zakwaszona kwasem askorbinowym woda będzie drażnić oczy i skórę osób korzystających z takiego basenu. Witamina C jest też smaczną pożywką dla glonów i alg, więc w krótkim czasie zaczną pojawiać się i rozwijać kolonie zielonych żyjątek, a ich usunięcie przez antyglon będzie niemożliwe z powodu zachwianego pH. W rezultacie cała woda będzie nadawała się do wymiany, a zbiornik do gruntownego czyszczenia.
Problemy z filtrowaniem jako przyczyna brązowej wody
Niewątpliwie regularne płukanie filtra piaskowego gwarantuje utrzymanie złoża w dobrej kondycji i jest ważne dla prawidłowego przepływu wody. Czy filtr do wody usuwa bakterie i osady żelaza z tą samą skutecznością? Jego rola w tym procesie jest niezwykle ważna. Filtrowanie wody podczas neutralizowania żelaza należy ustawić w sposób ciągły, nawet jeśli osiągnięcie efektu krystalicznie czystej zawartości basenu ma trwać dwie doby. W tym czasie trzeba dokonywać inspekcji filtra i jeśli będzie on się zapychał resztkami rdzawego osadu przerwać filtrację oraz dokładnie wypłukać.
Trzeba pamiętać o tym, że wysokie stężenie żelaza stwarza zagrożenie dla zdrowia użytkowników basenu. Powierzchnia wody robi się mętna, a podczas pływania odczuwalny jest cierpki smak niezbyt przyjemny zapach. Zaniedbanie tego zjawiska albo błędna reakcja może mieć też swoje kosztowne skutki, bo jeśli żelazo postanie w formie twardego osadu, będzie sprzyjać korozji instalacji basenowych i skróci ich żywotność.
Powrót