Jaki filtr do basenu wybrać i jak podłączyć pompę basenową?
Basen w ogrodzie to ogromna wartość dodana. Jednak sama niecka to odrobinę zbyt mało, żeby cieszyć się przyjemną i bezpieczną kąpielą w upalne dni, a nawet poza sezonem, o ile basen ogrodowy jest ogrzewany. Komfortowa kąpiel ma miejsce tylko wówczas, kiedy woda w basenie jest czysta. Dlatego obowiązkowo musisz zadbać o wodę basenową. Pomoże w tym skimmer czy odkurzacz basenowy. Wodę oczyścisz też dzięki środkom chemicznym, które usuną bakterie, wirusy i inne drobnoustroje. Jednak podstawą systemu oczyszczania wody w zbiorniku jest filtr do basenu. Sprawdzamy, jak wybrać filtr basenowy, a później go podłączyć i naprawić w razie usterki.
Jaki filtr do basenu wybrać – piaskowy, kartuszowy, ozonator, czy filtr z wkładem papierowym?
W pierwszej kolejności musimy odpowiedzieć na pytanie, jaki filtr do basenu ogrodowego sprawdzi się najlepiej. Wybór jest naprawdę duży. Może to być filtr z wkładem papierowym, piaskowym, kartuszowym lub ozonator.
- Filtr piaskowy do basenu – bazą jest tutaj naturalne oczyszczanie z wykorzystaniem złoża szklanego lub piasku kwarcowego. Woda przepływa przez drobinki piasku i zostaje oczyszczona z zanieczyszczeń mechanicznych (m.in. liście, owady, brud osadzający się na dnie). Filtry piaskowe sprawdzą się w basenach o dużej jak i małej pojemności. Zaleca się, aby piasek w filtrze wymieniać przynajmniej raz na cztery lata.
- Filtr kartuszowy do basenu – optymalna do mniejszych basenów. Woda jest w nich oczyszczana poprzez kartusze, które wymieniać trzeba z częstotliwością nawet raz na dwa tygodnie, ponieważ mają one dość niską wydajność.
- Filtr z wkładem papierowym do basenu – alternatywa do basenów, z których korzysta się sporadycznie. W stosunkowo niewielkim basenie filtr papierowy może oczyścić wodę kilkukrotnie. Najpierw można je po prostu wyjąć i opłukać pod bieżącą wodą, następnie filtr trzeba wymienić.
- Ozonator – pompa ozonowa do basenu – nowoczesny sposób oczyszczania wody w basenach ogrodowych za pomocą ozonu. W tej technologii zanieczyszczenia opadają na dno basenu, skąd można je usunąć za pomocą odkurzacza. Jednocześnie chmura ozonu oczyszcza powietrze wokół basenu. Natomiast nadal jest to dodatek do standardowego filtra piaskowego lub kartuszowego.
Jak dobrać wydajność pompy do basenu – jaka moc pompy do filtra jest potrzebna?
Przy wyborze pompy obiegowej do basenu ogrodowego najlepiej skontaktować się ze specjalistą. Pamiętaj, że jeżeli nie wiesz, jak dobrać model i moc takiego urządzenia, możesz skontaktować się z naszym konsultantem. W sklepie Folkpool znajdziesz wiele różnych pomp do basenu, szczególnie z filtrami piaskowymi i kartuszowymi.
Zgodnie z generalną zasadą pompa obiegowa powinna przefiltrować wodę w basenie czterokrotnie w ciągu dnia, a w zasadzie w ciągu 12 godzin, bo to optymalny okres pracy sprzętu na dobę. Oszacowanie mocy pompy jest dosyć proste. Wystarczy pomnożyć ilość litrów sześciennych przez cztery. Następnie łączną ilość wody do przefiltrowania należy podzielić przez dwanaście.
Przykład dla basenu o pojemności 25 000 l (25 m3)
- 25 × 4 = 100 m3
- 100/12 = 8,33 m3/h
W tym przykładu wydajność pompy to ok. 8000 l na godzinę pracy. Celowo warto nieco zawyżyć moc pompy. Należy bowiem wziąć pod uwagę straty przepływu wody w rurach. Lepsza będzie też sama filtracja.
Montaż, czyli jak podłączyć pompę do basenu – jak zamontować pompę do basenu szybko i poprawnie?
Jeżeli nawet wybierzesz właściwe urządzenie, na pewno zastanawiasz się, jak prawidłowo podłączyć pompę do basenu. Oczywiście nie musisz tego robić osobiście. Jeżeli zdecydujesz się na basen w Folkpool, możesz liczyć na wsparcie naszej ekipy monterskiej. Zajmiemy się wszystkim od początku do końca, od budowy basenu po wyposażenie go w niezbędne urządzenia i akcesoria, w tym w system filtrujący wodę.
Pompę możesz też podłączyć samodzielnie, co nie jest szczególnie skomplikowane.
zobacz w sklepie
Bardzo ważny jest kierunek obiegu wody. Pompa obiegowa ma za zadanie pobrać wodę ze skimmera i wprowadzić do filtra, następnie po filtrze może przejść przez dodatkowe urządzenia dezynfekujące i ogrzewające wodę. W pompie obiegowej znajduje się koszyczek na większe zanieczyszczenia, które wpadły przez skimmer. Do wszystkich urządzeń zakupionych w Folkpool dostarczamy instrukcję obsługi oraz montażu. Na sam koniec sprawdź, czy wszystkie elementy są solidnie zamontowane i podłącz pompę do prądu.
Jak naprawić pompę do basenu?
Wiesz już, jaka powinna być pompa do basenu, jak podłączyć pompę i obliczyć jej moc. Może się okazać, że w czasie eksploatacji pompa basenowa uległa awarii. Same usterki również mogą być bardzo różne. Poniżej przedstawiamy najczęstsze usterki pompy filtrującej oraz podpowiadamy, jak rozwiązać powstały problem.
- Brak obrotu wirnika i buczenie podczas pracy – jeśli urządzenie jest po gwarancji możesz rozkręcić pompę i wyczyścić wirnik, dyfuzor oraz wnętrze. Możliwe, że dyfuzor czy wirnik są pęknięte, a wtedy musisz je wymienić. Jeżeli to nie pomaga, pompie powinien przyjrzeć się specjalista, ponieważ najprawdopodobniej problem leży w zacierających się łożyskach w silniku.
- Brak pompowania wody przy obrotach wirnika – oczyść z zabrudzeń koszyk w pompie, który może być zapchany przez liście, włosy, sznurek czy inny przedmiot.
- Wysoka temperatura pompy podczas pracy – w normalnej temperaturze pompa rozgrzewa się do ok. 40 st. Celsjusza. Jeżeli temperatura jest tak wysoka, że po dotknięciu silnika możesz się oparzyć, problem najprawdopodobniej leży w samym silniku. Winne mogą być też zużyte łożyska, które wydzielają dużą ilość ciepła.
- Zalanie pompy – jeżeli pompa została zalana do poziomu powyżej silnika, ale nie pracowała, przede wszystkim nie włączaj urządzenia. Sprzęt powinien zostać rozebrany i osuszony przez specjalistów. Możliwe, że konieczne będzie tylko wymienienie łożysk. Jeżeli do zalania doszło w czasie pracy, oprócz wymiany łożysk najprawdopodobniej potrzebne będzie przezwojenie silnika i kondensatora.
- Wyciek wody z pompy – pompa nie powinna pracować na sucho. Dlatego po ponownym uruchomieniu po dłuższej przerwie, na przykład po sezonie zimowym, przed włączeniem sprzętu nalej wody do prefiltra. Jeżeli z pompy wycieka woda, najpewniej jest to wynik przegrzania uszczelnienia mechanicznego (tzw. reparaturka), co może doprowadzić do spalenia silnika i zwarcia w instalacji. Zająć się tym powinni specjaliści z serwisu.
Filtry basenowe to nie wszystko
Wyjaśniliśmy, jak dobrać pompę oraz filtr do basenu i jak zamontować urządzenie. Jak widzisz, rodzaje pomp i filtrów są bardzo różne. Najlepszym rozwiązaniem są filtry basenowe piaskowe, nieco słabszym – kartuszowe. Pamiętaj jednak, że oczyszczanie wody w basenie nie polega tylko na jej filtracji z wykorzystaniem pompy. Zadbaj też o dobry odkurzacz basenowy i stosuj chemię do basenu. Dzięki temu woda będzie czysta i pozbawiona drobnoustrojów. Przeczytaj w naszym poradniku również o tym jak wyklarować wodę basenową i skąd wziąć wodę do basenu, by cieszyć się profesjonalnym basenem ogrodowym.
zobacz w sklepie
Powrót