Woda w basenie powinna być świeża i krystalicznie czysta. Żeby tak się stało, sama chemia basenowa to zbyt mało. Konieczne jest również regularne badanie pH wody w basenie ogrodowym. Skoro tak, podpowiadamy, jak badać wodę w basenie. Wskażemy też, jakie urządzenia kontrolno-pomiarowe do basenu w ogrodzie wybrać oraz jak mocno prace w obszarze pielęgnacji wody skraca i upraszcza automat do dozowania chemii basenowej.
Po co wykonywać badanie pH wody w basenie ogrodowym?
Żeby woda w basenie była czysta, musi mieć odpowiednie pH. W innym wypadku chemia basenowa nie będzie wystarczająco skuteczna. Dlatego badanie pH wody w basenie ogrodowym należy wykonywać regularnie przez cały sezon, najlepiej raz w tygodniu. Przynosi to duże korzyści, tj.:
- wzrost komfortu dla użytkowników;
- efektywniejsze działanie chemii basenowej (skuteczniejsza dezynfekcja wody);
- wydłużenie żywotności metalowych elementów.
Woda w basenie nie może mieć zbyt wysokiego (zasadowe) i zbyt niskiego (kwasowe) pH, tj.:
- Kwasowe pH – sprzyja korozji metalowych elementów zbiornika (m.in. instalacja hydrauliczna i filtrująca, stalowa drabinka).
- Zasadowe pH – sprzyja podrażnieniu skóry i błon śluzowych. Oprócz tego to środowisko sprzyjające powstawaniu osadów wapiennych. Gorszą skuteczność w wodzie o wysokim pH mają również środki do dezynfekcji i uzdatniania wody na bazie chloru.
Skala pH mieści się w zakresie od 0 do 14. Optymalnie, jeżeli wartość pH wody basenowej kształtuje się na poziomie 7,0 (odczyn obojętny), ale dopuszcza się pH na poziomie do 7,4 (odczyn lekko zasadowy).
Jak badać wodę w basenie – urządzenia do kontroli jakości wody w basenie
Wyjaśniliśmy, dlaczego badanie wody w basenie należy przeprowadzać regularnie, szczególnie w sezonie letnim. Trzeba bowiem pamiętać, że wzrostowi pH sprzyjają wysokie temperatury i częstotliwość użytkowania basenu. Wręcz przeciwnie – do spadku pH – przyczyniają się opady deszczu. Dlatego należy wiedzieć, jak sprawdzić pH wody.
Badanie wody w basenie ogrodowym wykonuje się z użyciem odpowiednich akcesoriów. Do mierzenia pH wody basenu prywatnego wykorzystuje się m.in.:
- ręczne testery basenowe do badania poziomu chloru i pH;
- mierniki elektroniczne (fotometry).
Tester do sprawdzania pH wody w basenie
Korzystanie z testerów to najpopularniejsza metoda badania wody basenowej. Dużymi zaletami takich produktów są niska cena oraz łatwa obsługa. Za pomocą testera badać poziom pH wody w basenie i stężenie chloru, ewentualnie także jej twardość i alkaliczność. Wyróżnia się testery kropelkowe, paskowe i tabletkowe, tj.:
- Tester paskowy do basenu – należy zanurzyć pasek w basenie i porównać kolor ze skalą na opakowaniu producenta.
- Tester kropelkowy do basenu – należy pobrać dwie próbki wody z basenu, a następnie dodać do nich krople z buteleczek dostępnych w zestawie do badania wody w basenie, po czym odczytać wynik.
- Tester tabletkowy do basenu – wyposażony w dwie komory przeznaczone do wlewania próbek wody oraz aplikacji tabletek do pomiaru stężenia chloru i odczynu pH. Po rozpuszczeniu tabletek wystarczy porównać kolor wody w komorach ze skalą.
Przeczytaj też: „Jak oczyścić wodę w basenie? Sposoby jej uzdatniania”
Fotometr basenowy
Analiza wody w basenie przy użyciu testerów nie jest precyzyjna. Dlatego to akcesoria zalecane tylko do mniejszych basenów. W przypadku większych zbiorników zdecydowanie lepszym wyborem będzie fotometr do badania wody w basenie.
To profesjonalny sprzęt w formie elektronicznego miernika, który mierzy odczyn pH, zasadowość, chlor (wolny i całkowity) czy kwas cyjanurowy. Przypominamy, że kwas cyjanurowy jest dodawany do wody basenowej w celu stabilizowania zawartości kwasu podchlorawego o działaniu dezynfekującym.
Czym są automaty kontrolno-pomiarowe dedykowane do basenów ogrodowych?
Automatyka kontrolno-pomiarowa do basenów ogrodowych to szereg urządzeń, które pozwalają zautomatyzować zbiornik. To urządzenia gwarantujące zachowanie czystej i świeżej wody w basenie ogrodowym. Automatyka zapewnia profesjonalną, precyzyjną i stałą kontrolę parametrów wody w zbiorniku.
Inwestycja w stacje kontrolno-pomiarowe to duże odciążenie w obszarze kontrolowania kluczowych parametrów wody basenowej. Jednocześnie specjalistyczne urządzenia dozują chemię basenową w odpowiedniej ilości. Dotyczy to między innymi środków dezynfekujących na bazie chloru oraz korektorów pH.
Automat do dozowania chemii basenowej – gdzie można kupić?
Folkpool, jako jeden z największych wykonawców basenów ogrodowych w kraju, w swojej ofercie posiada zaawansowane urządzenia do automatycznej kontroli parametrów wody i dozowania środków chemicznych. Stacje są gwarancją stałej, regularnej i precyzyjnej kontroli parametrów wody oraz dozowania odpowiednich środków w obszarze chemii basenowej. Urządzenia mierzą m.in. odczyn pH, temperaturę czy stężenie chloru.
To urządzenia zbudowane z części pomiarowej, hydraulicznej i elektronicznej, zawsze proste w montażu i obsłudze. Pomagają między innymi duże i czytelne wyświetlacze z informacjami wyświetlającymi kluczowe parametry wody w niecce.
Przeczytaj też: „Zielona woda w basenie. Jak wyklarować wodę basenową?”
Nie ulega wątpliwości, że badanie pH wody w basenie ogrodowym jest obowiązkowe. Tylko w ten sposób można zadbać o utrzymanie pH wody basenowej na odpowiednim poziomie. Najlepiej, jeżeli jest to wynik w zakresie od 7,0 do 7,4. To optymalne i prawidłowe pH wody w basenie.
Żeby utrzymać pH wody na takim poziomie, należy regularnie stosować chemię basenową. Najlepiej i najłatwiej korzystać w tym celu z automatyki kontrolno-pomiarowej, która na bieżąco mierzy parametry wody i dozuje środki chemiczne, aby woda była świeża i czysta. Oczywiście dla utrzymania czystości wody należy też stosować inne systemy i urządzenia – m.in. układy filtrujące czy odkurzacze basenowe.
Powrót