Krystalicznie czysta i idealnie przejrzysta woda zachęca do kąpieli, a zanurzenie się w zadbanym basenie sprawia prawdziwą przyjemność i doskonale relaksuje. Filtrowanie wody w basenie to jedna z podstawowych czynności pielęgnacyjnych, która pozwala na higieniczne korzystanie z akwenu i ogranicza zbędne koszta, związane z opróżnieniem basenu i jego czyszczeniem mechanicznym. Dowiedzmy się zatem, jak filtrować wodę w basenie i robić to skutecznie oraz prawidłowo.
Filtracja wody w basenie – na czym polega?
Oczyszczanie i uzdatnianie wody basenowej jest istotne z wielu względów – estetycznych, zdrowotnych i finansowych. Zaniedbanie regularnego filtrowania powoduje powstawanie osadów i mętnej wody, która będzie szpecić nasze ogrodowe oczko w głowie. O ile większe zanieczyszczenia możemy wyłowić podbierakiem, usuwając liście, źdźbła trawy czy niesione wiatrem śmieci, to filtracja służy likwidowaniu drobnych cząsteczek brudu biologicznego i fizyko-chemicznego. W zależności od warunków i rozmiarów basenów stosowane są różne rodzaje filtrów. Najczęściej stosowane są filtry piaskowe, uniwersalne do zbiorników o małych i dużych pojemnościach, wychwytujące drobinki brudu zawieszone w wodzie. Mniej popularne są filtry kartuszowe i papierowe, a to ze względu na słabszą wydajność i konieczność częstych wymian.
Nowoczesną i coraz bardziej popularną metodą filtracji stają się pompy ozonowe, które są dodatkiem do tradycyjnych metod oczyszczania wody. Zniwelowane za jej pomocą osady opadają na dno zbiornika, skąd są usuwane za pomocą odkurzaczy basenowych, zaś wytworzony przy okazji ozon dezynfekuje również otoczenie dookoła zbiornika.
Należy jeszcze wspomnieć, że powszechnie stosowane chlorowanie wody basenowej należy do metod dezynfekcji wody, która niszczy wirusy, zabija bakterie i likwiduje drobnoustroje. Jest bardzo skuteczne, daje długotrwałe efekty i może być używane do wielu rodzajów basenów, natomiast nie zastąpi filtracji i musi być z nią odpowiednio skorelowane, tak jak z utrzymywaniem odpowiedniego odczynu pH wody basenowej.
Jak często filtrować wodę w basenie?
Głównym czynnikiem jest oczywiście to, jak intensywnie basen jest używany – w obiektach komercyjnych filtracja odbywa się w zasadzie nieustannie, natomiast co ile przeprowadzać filtrowanie wody w basenie ogrodowym? Jeśli jest niewielki, to w zupełności powinna wystarczyć krótka, ale regularna filtracja co kilka godzin, trwająca do momentu uzyskania klarownej wody. Jednak sprawa jest nieco bardziej złożona i skomplikowana w przypadku dużego basenu, bo już sama ilość przepompowywanej wody znacząco wydłuża cały proces, a jeśli jest często i intensywnie użytkowany, przez co woda ulega szybkiemu zabrudzeniu, konieczne może być niemalże jego stałe oczyszczanie. Dlatego też niezwykle istotne jest wybranie i dopasowanie takiej metody filtracji, by działała ona sprawnie, efektywnie i nie pociągała za sobą dodatkowych kosztów ani nie zmuszała do ograniczeń w korzystaniu z basenu.
Najważniejsza jest systematyczność i zaplanowanie czasu na filtrację, a najkorzystniej ją przeprowadzać po zakończeniu korzystania z kąpieli. Wówczas wzburzona i zmieszana woda rozprowadza osady po całej powierzchni dna zbiornika, więc oczyszczanie przyniesie lepsze efekty w krótszym czasie. Pamiętać należy również o tym, by nie oszczędzać na wydajnych pompach i markowych filtrach, bo to od ich pracy zależy w głównej mierze powodzenie całego procesu. Bywa czasem tak, że dostarczane komponenty okazują się zbyt mało wydajne i konieczna będzie ich wymiana na lepsze urządzenia, więc warto zawczasu zaplanować ten wydatek, nie szczędząc środków na te elementy systemu filtracji.
Jak długo przeprowadzać filtrowanie wody?
Czas potrzebny na skuteczną filtrację zależy od wielu czynników, więc nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Z pewnością czyszczenie codziennie używanych, dużych zbiorników może potrwać kilka godzin, a w przypadku mało wydajnych pomp i zatkanych filtrów praca układu trwa niemal bez przerwy. Dobrze więc pobawić się w matematykę już na etapie projektowania basenu i zamawiania systemu filtracji, przyjmując zasadę, że pompa biegowa powinna przefiltrować wodę w basenie w ciągu 12 godzin czterokrotnie, co stanowi optymalny dobowy czas jej pracy. Jak zatem oszacować potrzebną nam moc i wydajność pompy? Wystarczy pomnożyć ilość litrów sześciennych razy cztery, a uzyskaną wartość, która jest ilością wody do przefiltrowania, podzielić przez dwanaście.
Jaki filtr do basenu wybrać?
Do większości basenów, zarówno małych, jak i dużych pojemności, stosowane są filtry piaskowe, wykorzystujące naturalną metodę oczyszczania przy zastosowaniu złoża szklanego lub piasku kwarcowego. Woda przepływa przez drobinki piasku i zostaje pozbawiona zanieczyszczeń, takich jak liście i resztki organiczne, owady i insekty oraz osady z dna basenu. Nowością w tej metodzie jest złoże filtracyjne wyprodukowane z zielonego szkła, które filtruje do 30% więcej związków organicznych w porównaniu do innych filtrów tego typu, w dodatku jest bioodporne, nie tworzy biofilmu i tym samym ogranicza ryzyko powstania patogenów.
Filtry kartuszowe są polecane do niewielkich zbiorników wodnych. Ciecz jest w nich oczyszczana poprzez kartusze, które należy jednak nie mają zbyt dobrej wydajności i w związku z tym trzeba je wymieniać dosyć często, nawet raz na dwa tygodnie. Również filtry do basenu ogrodowego z wkładem papierowym pozwalają tylko na kilkukrotne oczyszczanie i wymagają późniejszej wymiany, więc jest to raczej opcja skierowana do tych, którzy z basenu korzystają niezbyt regularnie.
Powrót